Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdülgani Demir
aganidemir@gmail.com
Okulların Sefaleti Artıyor
27 Kasım 2017 Pazartesi Saat 08:31
Okullarımızda her geçen gün, eğitim öğretim faaliyeti yürütmek giderek daha da zorlaşıyor. Okulların açılmasının üzerinden neredeyse iki ay geçmiş olmasına rağmen kalorifer sistemi ve soba ile ısınan okullara hala odun verilmiş değil.

İlkokul ve ortaokulların kendi ödeneği yok. Kırtasiye, temizlik vb. malzeme ihtiyaçlarının karşılanması için ödenekler İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderiliyor. Aynı şekilde okulların açılmasının üzerinden neredeyse iki ay geçmiş olmasına rağmen hala ilkokul ve ortaokullarının kırtasiye ve temizlik malzeme ihtiyaçları karşılanmış değil.

Okulların onarım talep yazılarının çoğunluğu karşılıksız kalmaktadır.

Ders kitapları dağıtım ve poşetleme işlemleri düzgün yapılmamakta, kitap poşetleme işleri okullara yaptırılmaktadır.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerin de yaşanan yönetici değişim ve sirkülasyonları eğitim öğretim işlerinin doğru ve zamanın da yapılmasını sekteye uğratmaktadır.

Birçok Okulun hizmetli personel ihtiyacı İş Kur tarafından “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsımda geçici bir şekilde karşılanıyor.

Okulların kangren haline gelmiş hizmetli personel ihtiyacının karşılanmasında ise her gelen sene, geçen seneyi aratır duruma geldi.

“Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında yapılan personel alım sayısı, her geçen yıl daha da azaltılıyor. Bu yüzden de bu sene okulların bir kısmına hiç hizmetli personel verilmezken, birçoğuna da ihtiyaçlarını karşılayamayacak şekilde yetersiz sayıda hizmetli personel verilmiştir.

Bu durum okulları büyük sıkıntıya sokmaktadır. Örneğin Haliliye İlçesine bağlı Bakımlı İlkokulu/Ortaokulu eğitim öğretim faaliyetini iki binada yürütmektedir. 1960 yıllarda yapılan eski binada 3 tane ana sınıfı, bir tane birinci sınıf ve rehberlik servisi faaliyet yürütmekte ve bu binada ısınma soba ile yapılmaktadır. 2008 yılında yapılan yeni binasında ise 8 derslik, öğrenci ve öğretmen WC leri öğretmen odası ve iki tane idareci odası bulunmaktadır. Ayrıca çok geniş bir bahçeye sahip, yeni binada kalorifer sistemi ile ısınmaktadır.

Daha önce bu okula 3 tane hizmetli personel verilirken, bu sayı daha sonra 2 ye bu yılda sayı 1 e düşürülmüş durumda. Tek bir personelin eski binada 4 soba ve yeni binada kaloriferi yakması ve geri kalan tüm bölüm ve alanlarda temizlik işlerini yapması mümkün değil. Ama maalesef bu durumu göz önünde bulunduran yok. Bu sorunu çözmeye çalışan da yok. Her şey akışa bırakılmış, okul müdürleri nasıl çözüyorlarsa çözsünler der gibi bir hava hâkim yönetim tabakasında.

“Toplum Yararına Çalışma Programı” Kapsamında yapılacak görevlendirmelere torpil amaçlı yapılan müdahaleler işi daha da içinden çıkılmaz hale getirmiş ve az sayıdaki personelin yararlı, verimli ve ihtiyaca uygun bir şekilde kullanılmasını engellemiştir.

Eğitim öğretim faaliyetlerinin doğal mecrasında akması, iş ve işlerimin zamanında ve doğru bir şekilde yerine getirilmesi için; eğitim öğretim kurumlarına dışarıdan yapılan gereksiz müdahalelerden vazgeçilmelidir. Aksi takdirde her geçen yıl bir sonraki yılı aratmaya devam edecektir.
Bu yazı toplam 355 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.