Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salih BENCİK
salihbencik@hotmail.com
EĞİTİM SORUN DEĞİL SORUNU ÇÖZME MEKANİZMASIDIR
27 Kasım 2017 Pazartesi Saat 08:32
Eğitim; İnsanların toplumun değer yargılarını, standartlarını, inanç ve yaşama biçimini kazanmakta etkili bir süreçtir. İnsanın davranışlarında bilgi, beceri, ilgi, tavır, karakter, anlayış, algı, kısacası insanın kişilik nitelikleri yönünden belirgin değişimler sağlayan bir etkileşim biçimidir. Başarının sağlanabilmesi, kaliteli insanların yetiştirilmesi için dayanışma, yardımlaşma, ortak hareket etme, özverili samimi olmak gerekir. Zaman kavramı asla olmaz ve düşünülemez. Çünkü eğitimde temel unsur; Sorumluluk, süreklilik, samimiyet, sabır, sevgi, sadakat, fedakarlık ve istikrardır. Bu bilinçten hareketle eğitim ile iç içe olmayı, bildiklerimiz, tecrübe ve deneyimlerimizle katkı sunmanın görev dışında zorunluluk olduğu bilinmelidir.

Bu ağır yükün altından layıkıyla çıkmak için özverili, bıkmadan yılmadan çalışmak gerekir.” Çalışmadan, yorulmadan, araştırıp öğretmeden, öğretmeden rahat yaşama koşullarını ihtiyat haline getiren uluslar; Evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar.

Ne kadar görmezden gelerek yumsak gözlerimizi, tıkasak da kulaklarımızı, ortada bir yangın var, bu yangında gençliğimiz, göz nuru çocuklarımız heba olup gitmektedirler. Bu vahşet karşısında durup seyretmek divaneliktir. Yangını söndürmeye hep birlikte kuvvet ve kudretimiz nispetinde gayret etmemiz gerekir. Aksi taktirde bütün memleketi kasıp kavuracaktır.

Eğitim verilirken şu temel esas asla unutulmamalıdır. ”Hiçbir millet yoktur ki, ahlaki değerlere dayanmadan yükselsin” Eğitim öğretimin yanında inançlı, samimi, dürüst, vatanına milletine faydalı gençler yetiştirmeli, manevi değerlerle mücehhez, donanımlı olmasına özen gösterilmelidir.

Unutmayalım ki, bir dağın doruğu bir sonraki dağın eteğidir. Tırmandığımız dağın doruğuna çıktığımızda ulaşılacak yeni doruklar görülür. Yapılan mücadelenin yanında kendimizi sürekli yenilemeli, çocuklara faydalı olmaya çalışmalıyız. Öğretmenin en iyi yolu öğrenmektir. Mesleğimi sevmek ve heyecan duymaktır. Heyecan duyulmadan yapılan bir işte başarı elde edilemez. Ayrıca iletişim ve diyalog çok daha önemlidir. Yaptığımız her işte başarı elde etmek için çaba sarf etmeliyiz, hele bu insan yetiştirmek gibi kutsal bir görev ise bunun başka izah tarzı, mazereti olamaz. Mesleğimizde başarıya ulaşmak için daima potansiyelimizin sınırlarını zorlayarak yetiştireceğimiz çocukların çok daha bilgili, topluma faydalı, çalışkan, saygılı, inançlı olmalarını sağlamalıyız. Bunun sınırı yoktur, olmamalıdır. Hayatımızın her anı araştırmak, öğrenmek öğrendiklerimizi öğretmekle geçmelidir.

İlimizin eğitim öğretim sıralamasında beklenti ve isteklerimizin çok altında olması bizleri, toplumum her kesimini ilgilendirdiği gibi bir hayal kırıklığına, üzüntüye sevk etmektedir. Her çocuğun yaratılış gereği ; Zeka, ilgi, algı, etkileşim, bilgi becerileri farklı olabilmektedir. Ama bu hasletlerden dolayı çocuklarımızın başarılarının olmadığı anlamını taşımamaktadır. Bunun altında yatan kendi içinde kördüğüm olmuş bir çok neden yatmaktadır. Bu nedenleri kısaca söyle sıralayabiliriz. Atanan öğretmenlerin kısa sürede tayin istemeleri, dersliklerin yetersiz oluşu, sınıfların yoğunluğu, mevsimlik tarım işçiliği, aile nüfusunun kalabalık oluşu, ailelerin yeterince çocuklara vakit ayıramaması, maddi külfet, vs. En önemlisi eğitimcilerin önünde çalışma, motivasyonlarını etkileyen engellerin kaldırılarak, hak ettikleri ilgi, alaka ve saygıyı elde etmelerini sağlamak olmalıdır.

Geleceğimizin mimarları, tüm mukaddesatımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin dünü bugünü ve yarınları hakkında duyduğumuz endişe ve kaygılarımızı bir nebze olsun izale etmek, ümit var olmak, adına bir program tertip ettik. İlimizde bulunmasından dolayı kendimizi şanslı addettiğimiz Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin Turan bey ile samimi, sıcak bir ortamda tertip edilen söyleşi, sohbet niteliğindeki birlikteliğimizin eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaşmak, istifade etmek bilgi ve tecrübelerimiz doğrultusunda katkı sunmak üzere bir araya geldik.

Sohbet ve söyleşi esnasında birçok sorumuz müspet bir şekilde karşılık bulduğundan dolayı bizleri ümitlendirmiştir. Eğitimde kalitenin arttırılması adına elinden gelenin yapıldığını ve çok daha yapacaklarını, zaman kaybetmeden nerde hastalık eksiklik noksanlık varsa önceliklerine göre çare aradıklarını kısa sürede çözüme gideceklerini açık yürekli ifade eden Turan; Evvele ilimizde eğitimle ilgili sıkıntıların nerden nasıl hangi sebeplerden kaynaklandığı gerçeğine ulaşmak için bütün birim, kurum, kuruluş, medya, STK’lar, ve halkın büyün bir çoğunluğuna ulaşıp, fikir, görüş ve önerilerini alarak raporlar halinde, kurdukları eğitimcilerden oluşan komisyon nezaretinde çözüm arayışlarına gittiklerini ifade etmişlerdir. Doğru tedavi için doğru teşhis gerekmektedir.

Milli Eğitim Müdürü Turan; İlimizi ve mesleğini çok sevdiğini ifade ederek, Bana göre keşfedilmiş en etkili silah, eğitilmiş, inanmış insandır. İnsan yetiştirmenin önemini ifade ederek; Genç nüfusa sahip olduğumuz için bazı ülkelerin gençlerimizi kasıtlı olarak hedefsiz, amaçsız, bilgisiz bir şekilde yetişmesini arzuluyor. Bizler de gençlerimizi bu tuzaklara düşmemesi için kendilerini çeşitli spor dallarına sevk ediyoruz.

Evvela il ve ilçelerde bulunan bütün çocuklarımızın kabiliyet ve becerileri doğrultusunda tüm isteklerinin yerine getirilmesi için çalışmalar yapıldığını, bununla birlikte lazım olacak bütün materyallerin okulların taleplerine göre karşılanacağını, hiçbir talebin geri çevrilmeyeceğini belirtmek isterim.

Okullarımız hayat olmalı, çevre sakinlerinin de istifadelerine sunulacağı biçimde donatılmalıdır. Öğrencilerin çıkması ile birlikte kilit vurularak kapatılması asla kabul edilemez bir durumdur. Hafta sonları dahil gerek öğrenci ve gerekse mahalle sakinlerinin hafta sonları ders ve etkinlik yapabilecekleri pozisyona okullarımız getirilecektir.

İlimizin eğitim seviyesinin alt sıralarda olmasının in başlıca sebeplerden birinin atanan öğretmenlerin bir yılını doldurmadan tayin istedikleri konusudur. Bu konu üzerinde çalıştıklarını atanan öğretmenin azami altı yıl ilde kalma zorunluluğunun çıkarılacağı müjdesini veren Turan sözlerine şöyle devam etmiştir.

Taşıma su ile değirmenin dönmediğini vurgulayan Turan en kısa zaman diliminde buna da çözüm bulacaklarını; Öğrencilerin kilometrelerce yol gidip geldiklerini yolda geçen zaman yol yorgunluğu, trafik riskinin eğitimi olumsuz etkilediğini, okulda bulunmadığı için gerek öğrenci ve gerekse velilerle iletişime geçemediğinden sağlıklı bir eğitim verilemediğini, öğrenci ve öğretmenlerin yeterince kaynaşmadıkları ve bilgi alış verişinde bulunamadıkları için biran önce bu uygulamanın kalkması gerektiğini ifade etmiştir. Her öğrencinin evine yakın okulda eğitim görmelerini sağlayacaklarını belirtmiştir.

Özellikle şehir merkezinde bulunan liselerin donanımlı kampüslere taşınacağını söyleyen Turan, Böylece öğrenci sahip olmak istediği tüm imkan ve sosyal aktivitelere kavuşmuş olacak ayrıca zamanını bir çok kısmını okulda geçirmiş olacaktır. Şehir büyük ölçüde trafik konusunda rahatlayacak, öğrenci gürültüden kurtulmuş olacaktır. Motivasyonu bozulmayacak, her zaman okul ve derslerine odaklanacaktır.

İlk günkü aşk ve şevkle gerekirse gecemizi gündüzümüze katarak sizlerin de destekleri ile ilimizin eğitim seviyesinin üst sıralara çıkması için elimizden geleni fazlasıyla yapmak boynumuzun borcudur diyerek sözlerini noktalamıştır.

Ayrıca gençlerimizi saran illet uyuşturucu alışkanlıklarının boyutunu ve alınacak tedbirler konusunda yapılan çalışmaları paylaşarak bizleri bilgilendirmek adına Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanımız Muharrem Çelik beyi de aynı toplantıya davet etmiştik.

Uzun yıllar uyuşturucu ile mücadele ile ilgili olarak bir çok alanda ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla bir dizi başarılı çalışma ve faaliyetlerde bulunan Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik ; İlimizin profiline baktığımız zaman pek iç açıcı bir tablonun ortaya çıkmadığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti.

Şanlıurfa hepimizin ve bizler ailemiz ile birlikte buralarda yaşıyoruz. Yaşadığımız ortanım sokak ve caddelerimizin emin olmasını elbette ki isteriz bu bizin doğal hakkımız. Ancak bir gerçek var ki bunu görmezden geliyoruz. Gençlerimizin büyük bir çoğunluğu bu illete bulaşmış veya buluşma tanışma evresinde bizler bulaşanların kurtarılması, buluşma evresinde olanlar için nasıl bir yöntemle imdatlarına koşmalıyız ki, gençlerimiz duvar diplerinde kendi hayatlarına kendi elleriyle kast etmesinler. Maalesef ciddi rakamlarla muhatap olmaktayız. Birçok aile çocuğunun düştüğü bataklığı görmeyecek kadar ilgisiz, bir kısmı da gizleyerek, saklayarak gerçeği söylemediği için kendileri tedavi yollarına baş vurmadıkları için çocuklarının sonlarını hazırlamakta, çocuklarının katili olmaktadırlar. Bu acı gerçeği kabullenerek hep birlikte önleyici tedbirler almak için seferber olmalıyız, çünkü kaybedecek fazla zamanımızın olmadığını hatırlatmış olayım. Bu hususta her ferde mutlaka görev düştüğünü ifade ederken yaşadığı olayları anlatırken gözyaşlarına hakim olmak, yüreğinin parçalanmaması mümkün değil. Konu ile ilgili olarak bizlere çok büyük görev ve sorumlulukların düştüğünü ifade eden Çelik, herkes aman bana ne demek yerine nasıl bir katkı sunacaksa elini çabuk tutması gerektiğini vurguladı. Yeşilay Başkanı Çelik, kan donduran yaşanmış birkaç hadiseyi anlatınca işini gücünü bırakıp ne pahasına olursa olsun bir tek gencin kurtuluşuna vesile olacaksan eğer ne mutlu sana. Sonuç olarak güzel ve huzurlu ilimizin gerek eğitim ve gerekse kötü alışkanlıklarla mücadele hususunda her birey kendi çapında gayret gösterdiği taktirde mutlaka fayda sağlanacaktır dedi.

Ayrıca kurulduğu günden itibaren eğitim, turizm, kütür, il sorunları, sosyal içerikli birçok alanda çalışma ve katkıları bulunan UYGAD Derneğinde gerçekleşen sohbet ve sunumda başta bu programı tertip eden UYGAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sıtkı ALOĞLU'na, hafta sonu olmasına rağmen bizlerin davetine icabet ederek katılma zahmeti ve nezaketinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Şerafettin Turan Bey’e, Şanlıurfa Yeşilay Şube Başkanı Muharrem ÇELİK hocamıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı iletiyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu yazı toplam 379 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.