Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahmut KAYA
mamostem@gmail.com
ALGILAR VE YARGILAR ARASINDA URFA
09 Ocak 2015 Cuma Saat 07:58

Geçenlerde Urfa'ya gelen bir grup üniversite öğrencisi ile sohbet imkanı buldum. İçlerinde yüksek lisans ve doktora yapan hem Türkiye'nin hem de dünyanın değişik ülkelerinden gelip Türkiye'de okuyan öğrencilerdi bu arkadaşlar. Biraz sohbet ettikten sonra Urfa'yla ilgili algılarını öğrenmek için onlara gelmeden önce Urfa aklınızda hangi kavram ve fikirlerle yer alıyordu diye sordum.
 
Aldığım cevaplar hem üzücü hem de umut vericiydi.

 Birçok öğrenci Urfa denilince aklına ilk olarak güzel yemekler bilhassa ciğer ve kebap, müzik ve güvensiz bir şehir geldiğini ifade etti. Çoğunun aklına ilim, irfan, tarih ve kültür ile ilgili imgeler gelmemişti. Bu sonuçlar esasında bir yönüyle medyanın insanlar üzerinde bıraktığı sonuçlardı. Hatta bu sonuçlar neredeyse öğrencilerde temel yargı haline gelmişti.

Ancak iğneyi de kendimize batıracak olursak bu algının oluşmasında Urfalılar olarak bizim de payımız büyüktür. Memleket olarak toplumsal bir benlik oluşturamadığımız gibi, şehrin doğru tanıtılması konusunda da çokça duyarsız kaldığımız vakidir. Demek ki şehrin kebapçıları, müzisyenleriilim, irfan, tarih ve kültür gönüllülerinden daha ziyade şehri tanıtma mücadelesi göstermiş.

Diğer yandan şehirle ilgili güvensiz, tekin olmayan bir yer imajı, merkez medya kadar yerel medyanın da şehirde yaşanan olayları hiçbir etik ve yerli değere bağlı kalmaksızın şehre aidiyet göstermeksizin salt reyting adına tümimajı yerle bir etmede ciddi bir katkı dezenformasyon sağladığını söylemek gerekir.

İşin üzücü yanı bunlar, peki umut verici durum nedir?

O da şudur ki şehri gezip gördükten ve insanlarla kaynaştıktan sonra aynı öğrenciler Urfa denilince kadim bir tarih ve kültür, sıcakkanlı, samimi insanlar ve yaşayan güzel gelenekler şehri olarak tarif etmişlerdir.

 Bir öğrenci adres sorduğumda beni sorduğum yere götürmek isteyen nice insanlar gördüm, şaşırdım dedi. Başka biri yemek yerken tanışıp sohbet ettiğimiz bir Urfalının hesabımızı ödemek istediğini aktardı. Diğer bir öğrenci Urfa'daki tarihi birikimin kendi ülkelerinden kat kat daha derin olduğunu itiraf ediyordu.

Başka biri bu kadar çok peygamberin burada yaşadığına, 12 bin yıllık tarihi kalıntılara burada olduğuna ilk defa tanık oluyordu..

Tüm bu izlenimler umut vericiydi ve bizlere önemli bir mesaj veriyordu ki o da şudur: büyük bir tarihi ve kültürel hazinenin üzerinde yaşayan biz Urfalılar, yaşadığımız yerin doğru tanıtımı konusunda ciddi çıkmazlar içindeyiz. Elbette müzik de yemekler de Urfa'nın kültürel zenginliğinin bir parçası ancak ilim, irfan ve tarih şehri olan Urfa'nın sadece tüketime hitap eden boyutuyla tanınıyor olması bizler açısından eksik ve yanlıştır.

 Münbit felsefe ve dini zenginliği, şairleri, gazelhanları, filozofları, dünyanın en eski tarihi kalıntılarıyla, insani erdemleriyle Urfa topyekün tanıtılmalıdır. Bu konuda başta medya mensuplarımız olmak üzere, belediyelerimiz, kültür müdürlüklerimiz ve ildeki tarih ve kültür merkezli kuruluş ve derneklerinin Urfa'yı doğru tanıtıcı faaliyetlere ağırlık vermesi gerekmektedir.

Malum olduğu üzere ön yargıları telafi etmek çok zordur. Herkesin gelip Urfa'yı yerinde görme, tanıma imkanı olamayacağına göre şehrin doğru tanıtılması konusunda hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve sorumlu davranmalıyız.

Bu yazı toplam 3716 defa okundu.
abdi dokuzoğlu
VİRANŞEHİR'İN ELEKTRİK SORUNU YOKTUR
SİZ BİLİR MİSİNİZ BİLMEM, BEN ÜÇ KERE ŞAHİT OLDUM. BİR KERESİNDE KÖYLÜLER KIRLIK'TA YOLU KESTİLER, BİR KERESİNDE MARDİN ÇIKIŞINDAKİ TRAFO ÖNÜNDE YOLU KESTİLER, 2004 YILINDA ŞEHİR İÇİNDE AKP BİNALARINI TAHRİP ETTİLER. BUNLAR GENELDE ARAP KÖYLÜLERİDİR. ESNAF BASIN AÇIKLAMALARI YAPTI. MEHMET EKİNCİ İLE BİRLİKTE ÇOK UĞRAŞILDI, NEDEN BİR NETİCE ALINAMIYOR PEKİ? ÇÜNKÜ BİZ HER DEFASINDA AKP'YE BLOK OLARAK REY VERİYORUZ. BİR KERE DE REY VERMEYİP İKAZ EDELİM DEMİYORUZ. BUNLAR BİZE MÜSTAHAKTIR, MÜSTAHAK...
20 Ocak 2012 Cuma Saat 10:40