Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Eğitim
Muhalif kesimlerin tasfiyesi söz konusudur
06 Eylül 2016 Salı Saat 10:02
KESK Fedarasyonuna bağlı Eğitim-Sen, Kararnameyle açığa alınan ve meslekten atılan öğretmenlere yönelik basın açıklaması düzenledi.

Sendika binasında düzenlenen toplantıya çok sayıda yönetici ve sendika üyesi katıldı. KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Keklik, gazetecilere yaptığı açıklamada,"Malumunuz ülkemiz kritik bir süreçten geçiyor. Askeri ve sivil darbelerle baş başayız. Geçmişten bu yana AKP-Cemaat ortaklığını defalarca dile getirmemize rağmen ve bunun üzerinde ciddi mağduriyetler yaşamamıza rağmen, gün bizi haklı çıkardı. 15 Temmuz günü bildiğiniz gibi paralel yapı dedikleri ya da sonradan FETÖ, aslında geçmiş ortaklar arasındaki uzlaşmazlık böylesine bir darbe sürecini geliştirdi ve o gün itibariyle de KESK olarak, Eğitim-sen olarak geçmişte nasıl olduğu gibi bugün de darbe karşıtı olduğumuzu dile getirdik. İster askeri darbe ister sivil darbe her türlü darbeye karşı olduğumuzu dile getirdik. Gelişen süreçte bizler birer sivil darbe ile karşı karşıyayız. Darbeyi Allah'ın bir lütfü olarak nitelendiren anlayış böylesi bir süreçte evrensel hukuku ayaklar altına alarak da Kanun Hükmünde Kararname'lerle 52 bin kamu emekçisini görevden ihraç etti.

'MUHALİF KESİMLERİN TASFİYESİ SÖZ KONUSUDUR'

Tabi ki, biz bunu söylüyoruz; darbeye bulaşmış her kim olursa olsun hukuk çerçevesinde sorgulanmalıdır. En son Kanun Hükmündeki Kararname'ler de Türkiye genelinde 100 civarında üyemiz ihraç edildi. Urfa özelinde ise 14 arkadaşımız ihraç edildi. Bu arkadaşlarımızın geçmişte bugüne darbe karşıtı duruşu, demokrasiden yana duruşu, mücadelesi zaten Eğitim-Sen üyesi olmakla bilinen bir durumdu. Bizler artık şunu düşünüyoruz. Darbe bahane edilerekten farklı düşünen, muhalif kesimlerin tasfiyesi söz konusudur. En son Başbakan'ın bir açıklaması vardı. 'Terör örgütleriyle ilişkilendiklerini tahmin ettiklerimiz' şeklinde bir ibare kullanarak da bir sürgünden söz etti, yer değişikliğinden bahsetti, bu bir sürgündür. Sürgün bir insanlık suçudur. İkinci bir olay, eğer burası bir hukuk ülkesiyse bir Başbakan'ın çıkıp da tahminler üzerinden sayı vermesi doğru değildir.

'İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR'

En son dünkü Diyarbakır açıklamasında ise sürgün değil de açığa alınacağını bir araştırma yapılacağını, yine sayı 14 bin olarak verildi. Buradan Sayın Başbakan'a soruyoruz. Darbe sonrasında kısa bir sürede 52 bin insanı hangi zamanda araştırıldı da bu insanlar ihraç edildi. Bu ne hızdır da iki gün içerisinde 14 bin insan tespit edilip, böylesi bir açıklama yapılıyor. Bu açıklamaların tamamının aslında bir tasfiye süreci olduğunu, insanlık suçu olduğunu burada belirtmek istiyoruz. Diğer bir durumda ise, şunu hiç kimse bizden beklemesin. KESK, Eğitim-Sen kurbanlık koyun değildir ve olmayacaktır.

'BAŞBAKANIN NET BİR ŞEKİLDE AÇIKLAMA YAPMASINI BEKLİYORUZ'

Eğer bizden kurbanlık koyun gibi davranmamızı bekliyorlarsa dönüp geçmişimize baksınlar. Nasıl ki geçmişten bugüne kadar mücadele verdiysek, bugün içinde mücadelemizi en üst çıtaya çıkartacağız. Bölge şubeleri olarak dünkü Diyarbakır açıklamamızda da dile getirdik. Bundan sonra eylemlikler dizisi başlayacaktır. Bu hukuksuzluk sona erene kadar hiçbir arkadaşımız mağdur edilmeyecektir.
Bu süreçte bizler her gün 13.00 ile 19.00 arasında bir oturma eylemi yapacağız. Bu olay sonuçlanana kadar, biz alternatifsiz değiliz. Bunun devamında farklı eylem etkinliklerimiz olacaktır. Gerekirse buradan Ankara'ya yürümeyi ve mecliste oturmayı, açlık grevine dahi girmeyi tartışır durumdayız.
Bir an önce Başbakan'ın net ifadelerle, kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde, kendi deyimiyle, yanlış anlaşılmayacak şekilde bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Yoksa aksi takdirde kesinlikle bizim ne iş alanlarımızı ne çalışma yerimizi ne de kurumlarımızı boş bırakma gibi bir durumumuz asla ve asla söz konusu değildir. Buradan sizler aracılığıyla da kardeş kurumlara, demokrasiden, emekten, özgürlükten yana olan halkımızın desteğini bekliyoruz." İfadelerine yer verdi.
Bu yazı toplam 1462 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
8 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR