Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Etkinlikler
Urfa yemekleri İtalya’da tanıtıldı
27 Eylül 2016 Salı Saat 12:10
Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri, İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen uluslararası "Lezzet Festivali (Salone del Gusto)" ve "Toprak Ana (Terra Madre)" etkinliğinde tanıtıldı.

Halfeti Kent Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2 yılda bir gerçekleştirilen festivalde, bu yıl 160 ülkeden 5 bin delege ve 800 katılımcı bir araya geldi.
Dünyanın en büyük gastronomi buluşmalarından olan etkinlikte, Şanlıurfa'nın yöresel tatları da beğeniye sunuldu. Programda, Halfeti Slow Food ve URFAM Derneği, çiğ köfte, Şanlıurfa fıstığı, geleneksel kurutmalıklar, tarhana ve birbirinden farklı lezzetleri tanıtma imkanı buldu.
Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal, Şanlıurfa'nın geleneksel mutfağını dünyanın her yerinde tanıtmaya çalıştıklarını belirtti.
Lezzet Festivali ve Toprak Ana etkinliğinde kentin eşsiz mutfağını tanıtma fırsatı buldukları için heyecan duyduklarını vurgulayan Özdal, şunları kaydetti:
"Dünyaya salgın gibi yayılan, geleneksel ve sağlıklı beslenmeyi unutturan fast fooda karşı kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Mutfağımızın zenginlikleriyle tanışanlar, ülkemize ve şehrimize gelmek istiyor. Gastronomi turizmi de artık ayrıca önemli. Bu açıdan bu etkinliğe katılmamız çok değerli. Herkes sunduğumuz lezzetleri çok beğendi. İnsanlar, bu yemekleri yerinde tatmak ve görmek için mutlaka Şanlıurfa'ya gelecektir. İnşallah bu sayede Şanlıurfa mutfak kültürü de hakkettiği yere ulaşacaktır. Torino'daki Şanlıurfa standında geleneksel yemek sunumlarımız devam ediyor."
Bu yazı toplam 1877 defa okundu.
mirza yılmaz
paşa milli 'sana
sahipsiz viranşehirine sahip oluyorlar işte ak parti aday adaylıkta gerekli cevabı verdi viranşehir halkı seçimde gerekli cevabı verdi ama anlayana
16 Haziran 2011 Perşembe Saat 10:48
Ahmet
Bilgi
Viranşehir, mardin yada istanbul... Memleket için, viranşehir için yeter ki hizmet gelsin...Bu adayla hizmet gelmeyecek olsa her iki viranşehirliden biri oy vermezdi... Zaman gösterecek ve biz de şahit olacağız.
15 Haziran 2011 Çarşamba Saat 09:11
paşa milli
yazik
bunlar viransehirli değil istanbul viransehirliler derneği başkani mardinli yazik oldu viransehire sahipsiz korinşarrrr
11 Haziran 2011 Cumartesi Saat 03:49