Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Kültür-Sanat
Tarihi Kentler Birliği Urfa'da toplandı
11 Kasım 2013 Pazartesi Saat 14:33
Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "13 yılı çok verimli ve hızlı kullandık, hedeflerimize umulandan daha erken sürede ulaştık" dedi.

Güzelbey, Şanlıurfa Belediyesi'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, birliğin bu yılki çalışmalarını değerlendirmek, 2014 hedeflerini belirlemek için bir araya geldiklerini söyledi.
Birlik düşüncesinin daha önceki yıllarda hayata geçirilmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Güzelbey, şehirlerin, tarihi değerlerini ortaya çıkaran çalışmalara daha çok önem vermesi gerektiğini vurguladı.Şehirlerdeki tarih bilincinin geliştiğine işaret eden Güzelbey, şunları kaydetti:


"Birliğimiz 13 yıldır faaliyetlerini yürütüyor. Her etkinliğimizde hedeflerimizi belirlerken neredeyse sonucunu artık biliyoruz. Toplantıların yapılacağı kentleri belirlerken belli ölçütler koyarak amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızda sürekli bilim insanları ve uzmanlar yanımızda oldular, onlara minnettarız. 13 yılı çok verimli ve hızlı kullandık, hedeflerimize umulandan daha erken sürede ulaştık. İlk yıllarda bize yol gösteren uzmanlar vardı. Bugün artık birlik üyelerimiz de üretken olup, yol göstermeye başladı, birbirimizi eğitmeye başladık."
Birlik üyesi başkanlarla sık sık yurt dışında inceleme gezilerinde bulunduğunu aktaran Güzelbey, her gezinin ardından her kente farklı değerlerin kazandırılması noktasında projele geliştirildiğini anlattı.
Güzelbey, TKB'ye verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün birliğin nereden nereye geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da kentin tarihi ve turistik mekanlarla ilgili bilgi verdi. TKB'ye Şanlıurfa'nın üyel olmasının şehre önemli vizyon kazandırdığına dikkati çeken Fakıbaba, her şehrin TKB'ye üye olması gerektiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından yaklaşık 30 belediyeye çeşitli dallarda ödül verildi.
Toplantıya, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Bu yazı toplam 3282 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
8 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR