Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
‘OHAL ve çatışmalar esnafı bitirdi’
11 Ekim 2016 Salı Saat 14:52
Japon Pasajı Derneği Başkanı Mehmet Toprak, “Esnaf, OHAL ve artan çatışmaların etkisiyle kesilen ticari faaliyetlerin getirdiği olumsuzluklara kurban gidiyor.

Japon Pasajı Derneği Başkanı Mehmet Toprak, “Esnaf, OHAL ve artan çatışmaların etkisiyle kesilen ticari faaliyetlerin getirdiği olumsuzluklara kurban gidiyor. Yani OHAL ve çatışmalar esnafı bitirdi.” dedi.
Şanlıurfa’nın en önemli ticari merkezilerin başında gelen Japon Pasajı son zamanlarda artan çatışmalar ve OHAL süreciyle birlikte bomboş kaldı. Japon Pasajının artan siyasi ve askeri gerilimlere bağlı olarak oldukça sıkıntılı bir sürece girdiğini söyleyen Japon Pasajı Dernek Başkanı Mehmet Toprak, “Artan savaş ve buna eklenen OHAL süreciyle birlikte işlerimiz tam anlamıyla çıkmaza girdi” dedi.
 
‘Pasaj bomboş kaldı’
 
Savaşın ve çatışmaların yıkımdan başka bir etkisinin olmadığını belirten Toprak, “Yaşanan çatışmalar ve süren savaşların insanlara kırgınlık ve yıkımdan başka bir şey kazandırdığı dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Şu anda ülkemizde bölgemizde süren savaşlar ve çatışmalar bölgeye ve Türkiye’ye yıkımdan başka bir şey kazandırmıyor. Bakın pasajımız bomboş durumdadır” dedi.
 
‘Ticari köprü işlevi görüyor’
 
Japon Pasajının, Doğu ve Güneydoğu açısından önemli bir ticari merkez olduğunu söyleyen Toprak, “Bizim pasajımız Doğu ile Batı arasında ticari bir köprü işlevi görüyor. Doğu bölgelerinden gelen mallar ile buradan batı bölgelerine geçer. Aynı şekilde batı bölgelerden de Doğuya geçen mallar buradan geçer. Bu yüzden burası çok önemli bir konuma sahiptir. Ancak demin de belirttiğim gibi savaş, çatışma ve OHAL buraları bitirdi.” diye konuştu.
 
‘Temennimiz OHAL’in kalkmasıdır’
 
Oyuncak ve elektronik cihaz ürünlerinin satışının yapıldığı ana merkezlerden olan Japon Pasajının, turistlerin de uğrak mekanları arasında yer alığını belirten Toprak, “Pasajımız bu savaş ve çatışmalardan önce turistlerin de uğrak mekanları arasındaydı. Ancak Urfa’da şu anda turistten eser yok bu da bizi olumsuz olarak etkiliyor. Temennimiz savaşların bitmesi OHAL’in de bir an önce kaldırılmasıdır. Yoksa esnaf da vatandaş da bitme noktasına gelmiştir.” şeklinde konuştu.
 
‘Yabancılar Urfa’ya gelmeye korkuyor’
 
 
“Esnaf çek senet üzeri alışveriş yapacak duruma geldi” diyen Toprak, “Yabancılar da Urfa’ya gelmeye korkuyor.  Çeklerimizi, senetlerimizi, borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Esnafın gidişatı hiç iç açıcı değil. Sabah 7’de gelip akşam saat 19:00’a kadar bir tek parça satamadan eve dönüyoruz. Durum böyle olunca evde de huzurumuz kalmıyor. Mevcut yönetimden OHAL durumunu kaldırıp esnafa yardımcı olmalarını istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu yazı toplam 1443 defa okundu.
Şu An Sitede
8 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR