Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Kur şoku yurtdışı kredilere 10 milyar TL’lik yük getirdi
15 Ekim 2016 Cumartesi Saat 11:12
Doların rekor kırması şirketlerin borç yükünü de artırdı. Kur şoku, özel sektörün 1 yıl içinde ödeyeceği 70.1 milyar dolarlık yurtdışı kredi borcunun 10 milyar lira daha artmasına neden oldu.

Şirketlerin borç yükünün artması ekonomi için önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor.


Türk Lirası'ndaki değer kaybının artarak devam etmesi dış borç yükü yüksek olan reel sektör üzerinde baskı oluşturuyor. Dış borcun TL karşılığı, dolar zirve yaptıkça katlanarak artıyor. Özel sektörün yurtdışından sağladığı ve ağustos sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde yapılacak geri ödemelerinin toplamı 70.1 milyar doları buldu. Yılbaşında 2.9475 lira olan dolar üzerinden hesaplandığında özel sektörün bir yıldan kısa vadeli dış borç stoğu TL bazında 206.6 milyar lira iken, dün 3.0922 lira olan kur ile 206.7 milyar TL'ye kadar çıktı.


Dolayısıyla, bankalar, finans kuruluşları ve reel sektörün 2017 yılı Ağustos sonuna kadar ödeyeceği kredi borçlarına kur şoku nedeniyle 10 milyar lira yük daha eklenmiş oldu. Merkez Bankası‘nın verilerine göre, özel sektörün ağustos sonu itibarıyla 207.9 milyar dolar tutarında uzun vadeli borcu bulunurken, kısa vadeli borcu 18 milyar dolar daha artarak 70.1 milyar dolara ulaştı.


Yüksek kur riski yönetmek zorunda kalan şirketlerin son bir yıldır borçların vadesini uzatarak kur riskini yönetmeye çalıştıkları da gözleniyor. Döviz kurlarındaki yükselme borçların finansmanını daha pahalı hale getiriyor ve şirketlerin borç çevirme kabiliyetleri iyice azalıyor. İçinde bulunduğumuz büyüme ortamının da reel sektörü sıkıntıya soktuğunu söyleyen Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Türkiye'nin milli gelirinin yüzde 25'inden daha fazlasına denk gelen bir reel sektör döviz açık pozisyonu var. Bu durum şirketlerin odağını yatırım yapmak yerine borç ödeme noktasına kaydıarak yatırımların durmasına neden olabilecek bir durum. Öte yandan faizler düşük kaldığı sürece TL zayıflayacak. Ya büyümeyi seçeceğiz, ya da fiyat istikrarsızlığını. Bizim odak noktamızın büyümeye kayması en önemli handikapı oluşturuyor” dedi.


ASIL TEHLİKE OYNAKLIK


Net döviz açığı olan şirketlerin ekonomideki dalgalanmalarda işlerinin zor olduğunu belirten Erkan, şöyle devam etti: “Şirketlerin operasyonel anlamda kâr etseler bile döviz kurlarının yarattığı olumsuz etki mali açıdan sıkıntı yaşamalarına neden oluyor. Artık ‘hedging' mekanizması yavaş yavaş yerleştiği için döviz kurlarının geçmiş dönemlere göre yüksek olması değil, kur oynaklığı asıl riski oluşturuyor.” Erkan, döviz risklerinde telekomünikasyon, enerji, gıda ve perakende şirketlerinin daha olumsuz bir görüntü çizdiğini aktardı. Erkan, “Şirketlerin türev araçlarla döviz risklerini koruma altına almalarının önemini ortaya koyuyor. Küçük ölçekli şirketler (KOBİ) maalesef borç yönetme konusunda yeterli bilince sahip değil” diye konuştu.


DOLAR GEVŞEDİ BORSA TOPARLANDI


Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlık sistemini içeren bir anayasa değişiklik paketini Meclis gündemine getirebileceklerini açıklaması ile iki gün üst üste rekor kıran doların tansiyonu dün kısmen düştü. Serbest piyasada dolar 3.0900 liradan, Euro ise 3.4080 liradan güne başladı. Kurdaki hareketliliği değerlendiren Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, “Türkiye'nin çok olumsuz ayrıştığını zannetmiyorum. 3 lira seviyesi dolar için beklediğimiz ve burada stabilite kazanmasını istediğimiz bir seviye” dedi.


Dolar günü 3.0790 liradan tamamlarken, Euro ise 3.3920 liradan kapattı. Kurdaki gevşemeden destek bulan Borsa İstanbul, güne yüzde 0.37'lik yükselişle 77.091 puandan başladı. Dip seviyelerin alım fırsatı olarak görülmesinin de etkisi ile BIST 100 endeksi günü yüzde 0.97 yükselişle 77.754 puandan tamamladı.

Bu yazı toplam 1261 defa okundu.
Şu An Sitede
8 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR