Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
Urfa'da ki 3 Belediyeyi Sordu
24 Ekim 2016 Pazartesi Saat 11:19
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Şanlıurfa’da DBP’li 3 İlçe Belediyesi için yapılan uygulamaları sordu.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Şanlıurfa’da  DBP’li 3 İlçe Belediyesi için yapılan uygulamaları sordu.

 

Baydemir, Soylu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şunları kaydetti: 

 

‘’11 Eylül 2016 tarihinden itibaren hükümetin başlattığı “kayyım devri” Urfa ilimizin üç ilçe belediyesine fiili kayyımın atanmasını da beraberinde getirmiştir. Viranşehir, Bozova ve Halfeti ilçelerinin DBP'li belediyeleri, müfettişlerin altı ay boyunca süren teftiş ve denetimlerinden sonra şimdi de belediye meclisinde alınan tüm kararlar Kaymakam onayından geçmek zorunda bırakılmaktadır. Bu uygulama ile 20 Eylül 2016 tarihinden itibaren her türlü hizmet alımı, ödeme ve Belediyecilik faaliyetleri için kaymakamın onayı gerekmektedir.

 

Bu irade gaspı sonucunda her üç ilçede de temizlik çalışmaları, altyapı, yol ve kırsal mahallelerdeki tüm Belediyecilik hizmetleri durma noktasına gelmiştir. Bu belediyelerdeki memur ve işçi maaşları ödenememiştir. Milletin iradesini hiçe sayan fiili kayyım uygulamalarının büyük mağduriyetlere yol açtığı aşikârdır’

 

BAKAN SOYLU’YA SORULAR

 

Baydemir, Bakan Soylu'nun şu sorulara yanıt vermesini istedi: 

 

‘Bozova, Halfeti ve Viranşehir Belediyelerine 2014 yerel seçimlerinden bu yana kaç kez ve hangi gerekçelerle müfettiş görevlendirilmiştir, teftişlerin sonuçları nedir?

 

Urfa Valiliği ilgili belediyelere gönderdiği yazıda Bozova, Halfeti ve Viranşehir Belediyelerinde son günlerde ihale iş ve işlemlerinde yürürlükteki mevzuata uyulmadığı, personel alımlarında yasalara uyulmadığı vs. tespitler vatandaşlardan gelen ihbarlara dayandırılmıştır. Bu tür tespitlerin hükümetin görevlendirdiği müfettiş raporlarına değil de vatandaşların ihbarlarına dayandırılmasını nasıl açıklamaktasınız? Bu ihbarların içeriğini kamuoyu ile paylaşacak mısınız? İhbarcılık üzerinden fiili kayyımı hukuki ve meşru bulmakta mısınız? Valilikler ne zamandan beridir ihbarlar üzerinden idari faaliyetler yürütmektedir?

 

Urfa ilinin dört DBP'li belediyesinden Suruç Belediyesi'ne kayyım atanması, Bozova, Halfeti ve Viranşehir Belediyelerine ise fiili kayyım uygulanmasının gerekçesi nedir? İlin geri kalan dokuz Belediyesi için müfettiş görevlendirilmesi yapılmış mıdır, yapılmışsa sonuçları nedir?

 

Bozova, Halfeti ve Viranşehir Belediyelerinin kayyım atanan diğer 28 DBP'li Belediyeden farkı nedir? Kayyımın farklı bir şekilde uygulanması demek olan bu durumun arkasında idari mi yoksa siyasi bir karar mı bulunmaktadır? Amaçlanan nedir?

 

Belediye meclislerinin aldığı tüm kararların ilçenin mülki idare yetkilisinin onayından geçmesinin uluslararası sözleşme, anayasa ve diğer yasal dayanağı nedir? Bir belediyenin görev ve sorumluluklarının mülki idare tarafından onaylanmasını sağlayacak bilgi ve birikim mülki idare yetkililerinde bulunmakta mıdır? Oluşacak hata ve eksiklikler kimin, hangi kurumun sorumluluğunda olacaktır?

 

Her üç ilçede de belediyecilik hizmetlerinin yürütülmesi ve halkın ve belediye çalışanlarının olası mağduriyetlerinin giderilmesi için planlama yapılmış mıdır, yapılmışsa nasıldır?

 

Fiili kayyım pratiği ile seçilmişlerin iradesine el koymayı halkın iradesine el koyma olarak değerlendiriyor musunuz?’

Bu yazı toplam 1215 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
8 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR