Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Şanlıurfa
Urfa Kent Konseyi Başkanlığı
06 Kasım 2017 Pazartesi Saat 08:25
Urfa Kent Konseyi Başkanlığı İçinTartışma

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin Kent Konseyi Başkanlığı için AK Parti Şanlıurfa eski il başkan yardımcısı Erkan Sözen'i destekleyeceğinin kamuoyuna yansıması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. 26 Kasımda tek adayla Kent Konseyi başkanlık seçimine gidileceği konuşulurken bir adayın daha Kent Konseyi Başkanlığına aday olacağı ortaya çıktı. Kent Konseyi Başkanlığına yeni adayın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar'ın yeğeni Şehir Planlama Oda Başkanı Selim Açar oldu. Bu İki aday arasında ismi tartışma konusu olan Erkan Sözen oldu. Abdülkadir Açar'dan Erkan Sözen'e destek geldi ve " Her kesimden herkesi kucaklayacak ve herkesimce kabul görecek “Beyefendi” ifadesinin ete kemiğe bürünmüş hali Hocama başarılar diliyorum." dedi.

HABİB ARSLAN'A GÖRE SABRİ DİŞLİ'NİN TAM VERİMLİ OLACAĞI ZAMAN

Bazı çevreler Erkan Sözen'i Urfa Kent Konseyi Başkanlığının hakkını vereceğini savunurken Şanlıurfa'yı iyi okuyan ve yorumlayan Şanlıurfa Belediye eski başkan Yardımcısı ve Şanlıurfaspor eski Başkanı Habib Arslan, bir önceki dönem Urfa Kent Konseyi Başkanı Sabri Dişli'yi hatırlatarak "Sabri Başkan tarafsız, ilkeli ve yürekli duruşu ile Kent Konseyi Başkanlığında URFA’ ya çok şey kazandırdı. Bence tam verimli olacağı zaman!" dedi.

Habib Arslan, bir uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. Arslan "Kent Konseyi Seçimi tekrar gözden geçirilmeli. 4 yıldır yapılmayan seçim, seçimlere 1 yıl kala yapılarak, küskünlüklere meydan verilmemelidir.Kaldı ki seçimlere 1 yıl kala bu seçimin yapılması etik de değildir.Yeni seçilecek BŞBB buna karar vermelidir.."dedi

SABRİ DİŞLİ GENÇ ADAYLARA BAŞARILAR DİLEDİ

Gazeteci Mustafa Arısüt de "Sabri başkan Türkiye'deki kent konseylerince örnek gösterilen ve fikir alınan biriydi. İkna edilmeli, olmadı onun kadar Urfa'yı seven olmalı" ifadelerini kullanırken Sabri Dişli kesinlikle aday olmayacağını ve " Genç adaylara başarılar dilerim." açıklamasında bulundu.

Sabri Dişli'nin genç adaylara başarılar dilemesiyle "Şehir Planlama Oda Başkanı Selim Açar'ın adaylığını mı işaret etti" yorumlarına neden oldu.

CAFER'E GÖRE ERKAN SÖZEN İLE KENT KONSEYİ ÖLÜ DOĞAR

Bu tartışmaya Şanlıurfa Belediyesi eski meclis üyesi ve iş adamı Mehmet Cafer de girdi ve " Erkan bey ile KENT KONSEYİ ölü doğar benim adamım olsun fikri bu şehri her konuda geri bıraktı liyakate bakılmalıdır.Ehil insanlar seçilmelidir..!! Kent konseyine kentin Sorunlarını Bilen Mimar ve Şehir Plancısı veya Mühendis Seçilmeli Mesala Uğur Beyazgül Veya Onun Denginde biri olmalı" dedi.

Bu arada Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, seçimler öncesi Şanlıurfa Kent Konseyi Genel Kurul ve Üye Kayıt Güncellemesi çalışmasını başlattı. Üye Kayıt Güncellemesi konusunda da 10 gün süre tanıdı. 10 Kasıma kadar üye kayıt güncellemesi için müracaatların Büyükyol Caddesindeki eski Cevahir Konuk Evi'nde oluşturduğu ofiste almaya başlandı.

İNSİYATİF 4 YIL ÖNCE BÜYÜKŞEHİRE GEÇMİŞTİ

Öte yandan her odanın bir temsilcisinin yönetim danışma kurulunda bulunduğu Kent Konseyinde, seçimlere katılmak isteyen dernekler başvuru yaparak listeye girebiliyor. Şanlıurfa’da 950 STK’ dan 100'e yakın STK’nın oy kullandığı Şanlıurfa Kent Konseyi seçimleri için en son Kent Konseyi Başkanlığı yapan Sabri Dişli, delegelerin belirlenmesi noktasında 2014 yılı Ağustos ayında listeyi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine sunmuş o tarihten itibaren inisiyatif büyükşehir belediyesine geçmişti.

kaynak:urfadasin.com
Bu yazı toplam 682 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.