Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Yaşam
Prof. Dr. Abdullah Ekinci iddialı geliyor
07 Kasım 2013 Perşembe Saat 11:50
AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Aday Adayı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, “Urfa’nın hatırı için elimizi değil, bedenimizi taşın altına koyduk” dedi.

2014 Yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti’den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Prof. Dr. Abdullah Ekinci, seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken, yapmayı planladığı hizmetleri basın mensuplarına anlattı.


Otel El Ruha’da basın toplantısı düzenleyen Ekinci, belediye başkanı olması durumunda yapacağı çalışmaları anlattı. Ekinci, Şanlıurfa’nın yeniden Ortadoğu’nun merkezi olabileceğini belirtti.


Ekinci, Dünya’nın yeni bir dönemece girdiğini ve Ortadoğu’nun yeniden şekillendiğini vurgulayarak, “Bu yeni süreçte Urfa’nın konumu ne olmalıdır. Bugün Urfa jeopolitik açıdan itibarsızlaşmış, bölgedeki kentlerin gölgesinde kalmış konumdadır. Dünün ve bugünün problemleriyle uğraşan bir, Urfa geleceği es geçmektedir. Geleceği inşa etmek için planlama ve strateji oluşturmayan Urfa, gelecek inşa edemez. Urfa oluşan yenidünya ya paralel olarak yeni bir strateji oluşturmalıdır. Bu yeni strateji; Urfa Büyükşehir sınırları,bölge ve Ortadoğu’daki jeopolitik konumunun ipuçlarını vermelidir. Dün ve bugünün problemiyle uğraşırken, geleceğimizi kaybetmeyelim. Geçmişte Urfabenzer bir hatayı yaptı. Coğrafi keşiflerle ticaret güzergâhı olmaktan çıktı veUrfa’nın kolu kanadı kırıldı. Urfasız Halep, Şam, Musul, Bağdat düşünülemezken kendi kaderiyle baş başa kalmış bir Urfa, Ortadoğu’nun küçük bir kasabasına dönüştü. 1. Dünya harbi sonrasında çizilen sınırlarla Halep, Şam, Bağdat, Rakka ve Musul ile yaptığımız ticaret bıçak gibi kesildi. Urfa’yı besleyen en önemli saç ayağı olan ticaret becerisi köreldi. 1955’e kadar yapılmayan Birecik köprüsüUrfa’yı Fırat’ın batısından kopardı. Bir tarafta mayınlı sınırlar diğer taraftan Fırat; hapishaneye dönüşen bir Urfa. Urfa bu kördüğümleri çözemedi. Bu girdaplardan çıkamadı. Urfa’nın düşüşü, bölgedeki bazı kentlerin yıldızını parlatmıştır. BugünUrfa yeniden köşe başına gelmiştir. Profesyonel bir anlayışla Urfa tekrar Ortadoğu’nun merkezi olabilir. Bölgesinde, Ortadoğu’da özne olan bir Urfaolabilir. Bu stratejiyle Urfa, jeopolitik konumunu itibarlaştırır” dedi.


Ortadoğu’nun merkezi olabilmesi için Urfa’nın öncelikli olarak kendi söküğünü dikmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Ekinci, “Kentleşmesini tamamlamak zorundadır. Sağlıklı kentleşmede hem beşeri, hem de fiziki boyut arasında denge gözetilmelidir. Bu dengeyi sağlayamayan kentler hastalıklar nüksetmeye başlar. İmar kavramı, toprağın ve fiziki çevrenin insan ihtiyaçlarını karşılama kapasitesinin artırılmasını ifade eder. Kentleşmenin iki boyutu bulunmaktadır. İmar fiziki çevrenin planlanmasıyla gerçekleştirilir. Planlamada kâr değil insan merkez kabul edilmelidir. İmar fiziki ve beşeri kaynakların, tahribi değildir.Urfa’nın gerileme nedenlerinden biri de irfandan uzaklaşmasıdır. İmarı önceleyip irfanı ötelemesidir. Geçmişte Harran’dan Bağdat’a göç eden bilim adamları da benzer bir kaygıyla Urfa’dan göç etmişlerdi. İrfan kavramı ile beşeri gelişme ifade edilmektedir. İnsanın kendine, yakınlarına, komşularına, ülkesine, insanlığa, canlılara ve doğal çevreye karşı görev ve sorumluluğunu idrak etme bilincine sahip olmasını "irfan" kavramıyla ifade edilir. İrfan sahibi olan insan, başkasını haklarını ihlal etmez” diye ifade etti.


Değişen Dünya’da hizmet kalitesinin de değiştiğine dikkat çeken Ekinci, açıklamasında şunları kaydetti;


“Belediye hizmetleri sadece rutin belediye hizmetleriyle sınırlı tutulmamaya başlandı. Belediyecilik sadece kaldırım belediyecilikten ibaret değildir. Rutin belediyecilik zaten olması gerekendir. Onun kadar önemli olan sosyal ve kültürel belediyeciliktir.


Sağlık merkezleri, hastaneler, gezici sağlık üniteleri ile yetişkinler, yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik her türlü sosyal ve kültürel hizmetleri yürütmek, geliştirmek ve bu amaçla sosyal tesisler kurmak, meslek ve beceri kazandırma kursları açmak, işletmek veya işlettirmek, bu hizmetleri yürütürken üniversite, yüksek okullar, meslek liseleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmak.


Urfa’nın görünen veya derinde gizlenen sosyal problemleri vardır. Bu problemlerin tespit edilip analizler ve çözümlemelerde bulunmak gerekir. Bu problemlerden biri birbirinden farklı Urfaların var olmasıdır. Öncelikli olarak hemşerilik duygusu ile aidiyet duygusunun pekiştirmek. Urfa ile ilçeleri arasında köprüler oluşturmak. Unutulmuş veya görmezden gelinen Halfeti, Birecik,Bozova, Hilvan, Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar, Harran, Suruç ve Akçakalevardır. Gurbette hemşehri olduğumuzu fark ettiğimiz Urfalılar… Aidiyet duygusu ile hemşehrilik bilincini geliştirmek amacıyla merkez ile kırsal arasında köprüler oluşturmak amacıyla ilçelerde Halfeti günleri, Birecik günleri adı altında kaynaşma günleri tertip etmek.


Urfa yönetim anlayışında da problemler yaşamaktadır. Urfa sürekli kendisiyle uğraşmaktadır. Enerjisini sinerjiye dönüştürmek zorundadır. Şehri halkla birlikte yönetmek zorundadır. Kent hakkı adı verilen anlayışı hakim kılmak zorundadır. İhtisas komisyonları oluşturmak zorundadır. İlgili meslek ve oda başkanlıklarının temsilcilerinin de katkı sunduğu ihtisas komisyonları oluşturulmalıdır.


İmar ve bayındırlık komisyonu, çevre ve sağlık komisyonu, plân ve bütçe komisyonu, eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyonu ile ulaşım komisyonu, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonu gibi.


Şehir yönetiminde yasal zeminler olan Büyükşehir belediye meclisi, Büyükşehir belediye encümeni gibi kurulların yanında STK’ların temsilcilerinden oluşan bir STK Meclisi de oluşturmalıdır. Temel amaç halkın isteklerini özne kılmaktır. Urfa’da yaşayan her bireyin katkısı bir hazine değerinde olduğu bilinmelidir.Urfa’da bir ferdi dahi dışarıda bırakmamak adına, Urfa’da atan her kalbin sesine kulak asılmalıdır.


Bu amaçla biz “Urfa’nın hatırı için” elimizi değil bedenimizi taşın altına koyduk.”


Basın toplantısı, Prof. Ekinci’nin gazetecilerin sorularını yanıtlaması ile sona erdi.
Bu yazı toplam 3932 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
14 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR