Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Eğitim
Herkesin Üniversiteye Gitmesi Yanlış
24 Ekim 2014 Cuma Saat 10:13
Türkiye'nin gündemiyle ilgili konuları değerlendirmek üzere gazeteci yazar Ahmet Hakan'la bir araya gelen İlber Ortaylı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ahmet Hakan'la bir araya gelen İlber Ortaylı çarpıcı açıklamalarda bulundu. ajanshaber.com'un haberine göre Ortaylı,"Türkiye'de herkesin üniversiteye gitmeye merak salması çok yanlış." dedi.

İşte İlber Hoca'nın bu konuda söyledikleri: "Türklerin yanlış bir anlayışı var: Herkes üniversiteye gider. Hayır. Herkes üniversiteye gitmesin. Herkese tabii ki kara cehaletten kurtaracak bir eğitim verirsin, herkese iş yapacak bir eğitim verirsin, zanaatçı olur, başka bir şey olur. Ama herkesi üniversitede okutamazsın.

Aynı ananın babanın üç çocuğu birbirine benzemiyor. Bu bir vergi... Siz yetenekli bir çocuğun bulunduğu bir yeri, öbürüyle dolduramazsınız.

TÜRKİYE'Yİ ÇOK HAZİN ŞEYLER BEKLİYOR

Herkesin üniversiteye gitmesinin acısını tadacaklar. Müthiş paralarla okuyanlar, iş bulamayacaklar, ancak daha basit, daha pratik dalları öğrenmek için de geç kalmış olacaklar. Çok hazin şeyler bekliyor Türkiye'yi.

Her çocuk bürokrat olmak istiyor, genel müdür olmak istiyor, savcı olmak istiyor. Oysa iyi bir marangoz, iyi bir tesisat tamircisi, iyi bir elektrikçi çok daha önemlidir. Herkesin hekim ve göz hekimi olması şart değil. Optik alanında çalışan ustalar çok daha önemlidir. Herkesin üniversiteye gitmesi demek şu demek: Genç yaşta öğrenilecek bir dolu meslek varken oyalanmak demek.

Bu kadar işletmeciyle ne yapacağız, çok merak ediyorum. Bu kadar çok sosyologla ne olur çok merak ediyorum. Liseden sonra herkesi tarih fakültesine yollamanın manası nedir?

BİZDEKİ ÜNİVERSİTE, ÜNİVERSİTE DEĞİL

Her ile üniversite açılması konusunda da İlber Ortaylı çok dolu. Bunun yanlış olduğunu söylüyor.

Dünyanın neresinde 70 ilde 70 üniversite diye bir şart var. Böyle şart olur mu? İlle de taşrada üniversite yapacağım diye bir şey olmaz. Taşrada üniversite olabilecekse olur, olmayacaksa olmaz. Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için her şeyden evvel laboratuvar ve kütüphane lazım. Var mı bunlar? En merkezdeki üniversitelerde bile yok. İyi bir üniversite için iyi öğretim kadroları gerekir... İyi bir üniversite için medeni eğitim ve yaşamı sağlayan kampus gerekir. Bunlar olmadan üniversite olmaz."

Bu yazı toplam 2839 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
13 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiKLER  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR