‘Adalet herkes içinse adalettir’
28 Haziran 2017 Çarşamba Saat 14:45
Hüda Kaya: CHP herkesi yürüyüşlerine çağırarak değil, ‘herkes için adalet’ isteyenlerin yürüyüşüne katılarak adalete katkı sunabilir.

Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlatılan ‘adalet yürüyüşü’ hakkında News Channel’e açıklamalarda bulunan Hüda Kaya “CHP’nin adalet yürüyüşü, bizleri içine almayı hak eden bir yürüyüş değil. Kimliğine bakmaksızın her mazlumun, mağdurun yanında olmakla, kimliğine, siciline bakmaksızın onunla bir olmak farklı şeylerdir.” dedi.

Hüda Kaya’nın ‘adalet yürüyüşüyle’ ilgili açıklaması:

Yaşanagelen gelişmelere karşı bir duruş, tavır, tepki koyarken ya da bir dayanışma bir direniş gösterilirken ‘kim olursa olsun zalime karşı, kim olursa olsun mazlumdan yana’ temel bir şiar, bir ilke olmalıdır. Elbette hak ettiği desteği alması, gerçek bir adalet yürüyüşüne dönüştürülmesi için hak ettiği dayanışmanın gösterilmesi gereken bir çıkış olduğuna inandığım ‘Adalet Yürüyüşü’nün bizleri de arkasına, içine katmayı hak eden bir adalet yürüyüşü olduğunu düşünmüyorum.

Mazlumun, mağdurun, hakkı yenmişin, hak arayanın, adalet talebi olanın kimliğine bakmadan onun hak arama mücadelesinde yanında olunur, olunmalıdır. CHP her ne kadar adaleti ve adil şahitliği sorgulanır bir sicile sahip olsa da bugün iktidar bellidir, zalim bellidir. Şüphesiz saray rejimi ve AKP iktidarı kendilerinden olmayan herkesi hain, düşman, terörist ilan ederek itham etmiş, mağdur ve mazlum etmiş durumda olan bir iktidardır. Ancak zalime karşı mazlumun, mağdurun, adalet talebi olanın yanında olma haliyle temeli tekçi, devletçi, ulusalcı ve iktidarcı taşlarla bina edilmiş ve düne kadar da özeleştiri bir yana elleri iktidarla birlikte kötülükler için kalkıp inen bir yapı ile ‘bir olma’ hali aynı şeyler değildir.

CHP adaleti sadece kendileri için değil de herkes için istiyorsa samimi içten bir özeleştiri, bir özdeğişimle, sorumlusu oldukları adaletsizlik kendi kapılarını çaldıktan sonra, kendi öncülük ettikleri yürüyüşe herkesi çağırarak değil, başlattıkları yürüyüşü zaten yıllardır sürmekte olan ‘herkes için adalet’ yürüyüşüne katarak adalete katkı sunabilir. Adalet, herkes içinse, daha da önemlisi her can içinse adalettir.